مطالب پر بیننده

خبرنامه

اطلاع از آخرین به روز رسانی ها
بازدیدهای محتوا
594600

حمايت از سایت فرزند کعبه

اطلاعات مورد نياز در مورد خدمت سربازي

 
 
کدهای مراکز آموزش نظام وظیفه
 
................................................................................................................ آرشيو 1389
 
کد ۱ : مرکز اموزش ولیعصر تبریز
 
کد ۲ : نیروی انتظامی سعید آباد (آذر بایجان شرقی)
 
کد ۳ : ارومیه
 
کد ۴ : بیرجند
 
کد ۵ : کرمان ارتش ۰۵
 
کد ۶ : اراک نیروی انتظامی ۰۶
 
کد ۷ : شهید بهشتی اصفهان
 
کد ۱۱ : اراک نیروی انتظامی شهید
 
دستغیب جهرم-فارس (ناجا)
 
کد ۱۲ : نیروی انتظامی مرزن آباد چالوسه
 
کد ۱۳ : نیروی انتظامی مشکین شهر
 
کد ۱۴ : اصلاندوز اردبیل
 
کد ۱۷ : نیروی هوایی شیراز ارتش منطقه هوایی شهید دوران
 
کد ۲۰ : نیروی هوایی ارتش دانشگاه هوایی ستاری – شمشیری آذری (تهران)
 
کد ۲۱ : پایگاه شکاری شهید نوژه همدان(نیروی هوایی ارتش)
 
کد ۲۷ : نیروی هوایی سمنان
 
کد ۲۸ : نیروی هوایی ارتش بابلسر
 
کد ۳۱ : پدافند هوائی ارتش – هاشم آباد
 
کد ۳۲ : پدافند نیروی هوایی تهران
 
کد ۳۵ : نیروی زمینی ارتش تهران آموزشی ۰۱
 
کد ۳۶ : نیروی زمینی ارتش تهران آموزشی ۰۲
 
کد ۳۷ : ارتش نیروی زمینی عجب شیر
 
کد ۳۸ : مربوط به ۰۴بیرجند
 
کد ۳۹ : کرمان نیروی زمینی ارتش
 
کد ۴۰ : نیروی زمینی ارتش کازرون
 
کد ۴۱ : ۰۸ نیروی زمینی ارتش خاش (سیستان و بلوچستان )
 
کد ۴۲ : نیروی زمینی ارتش هوابرد شیراز
 
کد ۴۴ : تیپ هوابرد ارتش شیراز
 
کد ۴۵ : نیروی زمینی ارتش مراغه
 
کد ۴۷ : نیروی زمینی ارتش گروه ۳۳ توپخانه پرندک
 
کد ۴۹ : نیروی زمینی ارتش لشگر ۱۶ زرهی قزوین
 
کد ۵۲ : مرکز آموزش ۲۳ پرندک (تهران)
 
کد ۵۳ : لشکر ۳۰ دوآب
 
کد ۵۴: لشگر ۵٨ چهل دختر شهارود
 
کد ۵۷ : ارتش لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه
 
کد ۶۴ : پادگان نبی اکرم میبد (یزد)
 
کد ۷۱ : نیروی زمینی سپاه امام رضا(ع) کازرون
 
کد ۷۲ : پادگان شهید ثابت خواه ، سپاه ، گیلان غرب کرمانشاه
 
کد ۷۳ : نیروی زمینی سپاه پادگان شهید قاضی تبریز
 
کد ۷۴ : نیروی زمینی سپاه ولیعصر(عج) آباده
 
کد ۷۵ : وزارت دفاع قزوین
 
کد ۷۶ : نیروی انتظامی تبریز
 
کد ۷۷ : هواپیمایی کرمان
 
کد ۷۸ : نیروی هوای سپاه خاتم یزد
 
کد ۸۰ : ستاد مشترک سپاه
 
کد ۸۱ : سپاه مرودشت یا نیروی هوایی ارتش مهرآباد – تهران
 
کد ۸۲ : سپاه مرودشت
 
کد ۸۳ : نیروی زمینی سپاه مالک الشتر ارومیه
 
کد ۸۷ : نیروی مقاومت سپاه پادگان خاتمی یزد
 
کد ۸۶ : کهریزک تهران ارتش
 
کد ۸۸ : نیروی هوائی سپاه اردکان
 
کد ۸۹ : سازمان زندان کرج
 
کد ۹۱ : سپاه ( نیروی زمینی ) در اقلید فارس (شیراز )
 
کد ۹۴ : سپاه پادگان ولیعصر ساری
 
کد ۱۰۱ : دزفول سپاه
 
کد ۱۰۵ : هتل ولیک بابل پادگان المهدی بابل نیروی زمینی سپاه
 
کد ۱۱۹ : نیروی دریایی ارتش سیرجان کرمان
 
کد ۱۱۵ : لشگر چهار شکاری دزفول
 
کد ۱۲۳ : نیروی زمینی سپاه شهید هاشمی نیشابور
 
کد ۱۳۵ : سپاه شهید قدوسی یزد
 
کد ۱۵۹: یگان ویژه شیراز
 
کد ۱۷۴: پدافند هوایی شیراز
 
کد ۱۷۵ :نیروی هوایی ارتش پایگاه شکاری دزفول
 
کد ۱۷۶ : نیروی هوایی امام حسین – تهران
 
کد ۱۸۱: نیرو هوایی مشهد
 
کد ۱۸۲ : نیروی هوائی تهران ارتش
 
کد ۱۸۵ : ستاد مشترک سپاه شهدای کرمانشاه یا شهید همت روانسر
 
کد ۱۸۹: نیروی هوایی شیراز
 
کد ۲۰۰: شیرگاه قائم شهر نیروی انتظامی
 
کد ۲۰۶ : هواپیمایی قلعه مرغی
 
کد ۲۱۵ : پادگان شهید پازوکی سپاه (لشکر ۲۷ ) واقع در افسریه
 
کد ۲۲۶ : مازاد (یعنی در روز تقسیم هر جا که نیرو لازم بود به انجا اعزام خواهید شد)
 
کد ۲۳۲: یگان ویژه زاهدان
 
کد ۲۳۴ : نیروی دریایی
 
کد ۲۳۵: مرکز اموزش تکاور نزاجا لشگرک تهران تو جاده لواسانات
 
کد ۲۳۸: ارتش شیراز
 
کد ۲۵۶ : مازاد (یعنی در روز تقسیم هر جا که نیرو لازم بود به انجا اعزام خواهید شد یا پادگان شهید مدرس نیروی زمینی سپاه واقع در جنب شهرک خاتم الانیبا(ص) بعد از پل فردیس کرج
 
کد ۲۷۷ : یگان امداد فاتب
 
کد ۳۳۵ : تکاور لشگر ۵۷ ارتش تهران ( پشت نظام وظیفه تهران ) 
 
معافیت های جدید
 
۱ ـ افرادی که هم اکنون در حال گذراندن خدمت سربازی هستند و شرائط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارند باید چگونه عمل کنند؟
 
 
 
جواب: این دسته از افراد همانند سایر متقاضیان می بایست با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ در شهرستان محل سکونت خود و تهیه مدارک مورد نیاز و تکمیل پرونده ، درخواست خود را اعلام نمایند . در صورتی که پس از بررسی مدارک از سوی رده های وظیفه عمومی ، واجد شرایط استفاده از این معافیت تشخیص داده شدند نامه ی ترخیص آنها از خدمت صادر خواهد شد . ضمناً برای این دسته از افراد کارت پایان خدمت از سوی یگان خدمتی مربوطه در هر یک از نیروهای مسلح صادر خواهد شد.
 
 
 
۲ ـ فردی که متعهد خدمت در نیروهای مسلح و دستگاههای دولتی می باشد و اکنون شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارد آیا می تواند پس از استعفا ، از تسهیلات فوق استفاده کند؟
 
 
 
جواب: ترخیص افراد متقاضی در حین خدمت صرفاً شامل افرادی می شود که در حال خدمت دوره ضرورت هستند و این موضوع شامل متعهدین خدمت در نیروهای مسلح و دستگاههای دولتی که در حال انجام تعهد می باشند نمی گردد و ادامه انجام تعهد این افراد یا استعفای آنها تابع مقررات دستگاه مربوطه می باشد.
 
 
 
۳ ـ آیا دانشجوی در حال تحصیل هم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند ؟
 
 
 
جواب: بله ، دانشجویان هم می توانند در صورت واجد شرایط بودن ، از معافیت مذکور در حین تحصیل استفاده نمایند.
 
 
 
۴ ـ فردی که دارای کارت معافیت پزشکی می باشد و اکنون شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارد آیا می تواند کارت معافیت پزشکی را ابطال کند و از این معافیت استفاده کند؟
 
 
 
جواب: خیر در حال حاضر ابطال کارت معافیت پزشکی برای استفاده از این معافیت امکان پذیر نمی باشد .
 
 
 
۵ ـ فردی که در خواست معافیت پزشکی داده و درخواست وی در حال رسیدگی است آیا می تواند از درخواست خود منصرف شده و از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده که شامل حال وی میشود استفاده کند؟
 
 
 
جواب: اگر پرونده مشمول در شورای پزشکی منجر به صدور رای نشده باشد امکان انصراف از معافیت پزشکی و استفاده از معافیت جدید وجود دارد.
 
 
 
۶ ـ افرادی که شرایط استفاده از معافیت های جدید را دارند و تاریخ اعزام آنها نزدیک است آیا می توانند تاریخ اعزام خود را به تاخیر بیاندازند؟
 
 
 
جواب: این افراد برای اینکه از نظر غیبت دچار مشکل نشوند ، با مراجعه به رده های وظیفه عمومی در شهرستان محل سکونت خود ، خواسته خود را مطرح و در صورتی که واجد شرایط استفاده از معافیت های جدید شناخته شدند ، تاریخ اعزام آنها به تعویق خواهد افتاد تا پرونده مسیر قانونی خود را طی نماید.
 
 
 
۷ ـ اگر فردی کارت پایان خدمت وی گم شده و صدور کارت المثنی نیز به دلایل مختلف در کوتاه مدت امکان پذیر نمیباشد آیا امکان مساعدت وجود دارد؟
 
 
 
جواب: فعلاً ملاک رسیدگی به درخواست افراد متقاضی برای استفاده از معافیت های جدید ، داشتن اصل کارت پایان خدمت یا کارت المثنی می باشد.
 
 
 
۸ـ متعهد خدمت در دستگاه های دولتی و غیر دولتی که به جای کارت معافیت متعهدین ، کارت عفو رهبری دریافت کرده آیا برادرش می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند( دو فرزند دیگر خانواده کارت پایان خدمت دارند)؟
 
 
 
جواب: ملاک و مبنا برای استفاده از این نوع معافیت ، صرفاً دارا بودن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت متعهدین (جایگزین خدمت دوره ضرورت) توسط سه فرزند خانواده می باشد . این افراد باید با مراجعه به رده های وظیفه عمومی نسبت به تعویض و تبدیل کارت خود اقدام تا مجاز به استفاده از این معافیت شوند.
 
 
 
۹ ـ در خانواده هایی که به دلیل اختلافات خانوادگی ، یک برادر از ارائه کارت پایان خدمت خود به برادر چهارم امتناع میکند چگونه می توان از معافیت فرزند چهارم استفاده کرد؟
 
 
 
جواب: هر چند اجازه فرزندی که خدمت کرده است برای استفاده برادر چهارم از معافیت لازم نمی باشد لیکن در حال حاضر ارائه کارت پایان خدمت برای استفاده از این تسهیلات الزامی می باشد.
 
 
 
۱۰ ـ کسی که برادرش جانباز است یا دارای سابقه جبهه می باشد آیا سابقه او به عنوان یک فرد خدمت کرده و دارای کارت پایان خدمت محسوب می شود ؟
 
 
 
جواب: ملاک استفاده از تسهیلات جدید (معافیت سه فرزند خدمت کرده ) صرفاً داشتن کارت پایان خدمت دوره ضرورت یا کارت معافیت متعهدین خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه های دولتی می باشد.
 
 
 
۱۱ ـ اگر خواهر مشمول از سپاه دانش قدیم کارت پایان خدمت داشته باشد آیا جزو یک فرزند خدمت کرده محسوب می شود؟
 
 
 
جواب: خدمت سربازی فرزندان اناث خانواده که خدمت سربازی را قبل از انقلاب انجام داده و دارای کارت پایان خدمت هستند به عنوان یکی از سه فرزند خدمت کرده قابل احتساب بوده و فرزند چهارم خانواده برابر مقررات می تواند از معافیت بهره مند شود.
 
 
 
۱۲ ـ اگر فردی که دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت متعهدین بوده و اکنون در قید حیات نمی باشد آیا برادر چهارم او می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده استفاده کند؟
 
 
 
جواب: بله ، امکان استفاده از کارت متعهدین یا کارت پایان خدمت فرزندان فوت شده از یک خانواده نیز میسر می باشد . در صورتی که برادر چهارم یا پنجم واجد سایر شرایط اعلام شده برای استفاده از معافیت جدید باشد.
 
 
 
۱۳ ـ اگر پدری دارای دو همسر و از هر همسر دارای فرزند بوده است و هم اکنون در قید حیات نمی باشد در اینجا برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده ، رضایت کدام همسر ( یعنی کدام مادر ) ملاک عمل است ؟
 
 
 
جواب: حق تقدم و اولویت با مادری است که تعداد بیشتری از فرزندان او خدمت دوره ضرورت را انجام داده باشند و در صورت برابر بودن تعداد فرزند خدمت کرده ، حق تقدم با فرزندی است که سن بیشتری دارد مگر اینکه دو مادر محضری توافق نمایند که فرزند کوچکتر از این معافیت استفاده نماید.
 
 
 
۱۴- آیا نظامیانی که بنا به دلایلی از خدمت اخراج و یا بازخرید شده اند مدت خدمت آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محاسبه می شود؟
 
 
 
جواب : مدت خدمت نظامیانی که اخراج و یا بازخرید شده اند قابل احتساب نمی باشد مگر آنکه دارای کارت پایان خدمت معتبر باشند که در این صورت فرزند چهارم در صورت دارا بودن شرایط از تسهیلات جدید می تواند بهره مند گردد.
 
 
 
۱۵- متعهدین به خدمت در سازمانها و نهادها که پس از گذراندن مدتی از خدمت و انجام بخشی از تعهد خود ، کارت معافیت پزشکی، کفالت و یا رهبری اخذ کرده اند ، آیا خدمت آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محاسبه می شود؟
 
 
 
جواب: سوابق خدمتی متعهدین به سازمانها و نهادها که بخشی از خدمت خود را انجام داده و سپس کارت معافیت پزشکی / کفالت / رهبری اخذ نموده باشند و یا اخراج شده باشند در حال حاضر قابل احتساب نمی باشد.
 
 
 
۱۶ ـ آیا شرایط سنی برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده ملاک عمل می باشد؟
 
 
 
جواب: رسیدگی به وضعیت افرادی که به سن مشمولیت می رسند در صورت واجد شرایط بودن ، بلا مانع است که با این ملاحظه در سال جاری متولدین سال ۱۳۷۰ در صورت دارا بودن شرایط مجاز به استفاده از این تسهیلات می باشند.
 
 
 
۱۷ ـ اگر یکی از فرزندان خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و دو فرزند دیگر خانواده نیز در حال انجام خدمت باشند آیا فرزند چهارم خانواده که در سن مشمولیت است می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده بهره مند شود؟
 
 
 
جواب: در صورتیکه یکی از افراد خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و در حال حاضر دو برادر دیگرش در حال خدمت سربازی هستند، فرزند چهارم خانواده (در صورت مشمول بودن) به شرط آنکه حداقل یکسال از مدت خدمت دوره ضرورت دو برادرش سپری شده باشد می تواند از این تسهیلات بهره مند گردد .
 
 
 
۱۸ ـ در صورتی که دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و فرزند سوم در حین خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده و فرزند چهارم نیز در حال انجام خدمت باشد ، آیا فرزند سوم ( (دانشجو) می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نماید؟
 
 
 
جواب: در صورتیکه دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را سپری کرده باشند و فرزند سوم آنها مدتی از خدمت دوره ضرورت را انجام داده و سپس از خدمت ترخیص و از معافیت تحصیلی در حال حاضر بهره مند باشد و فرزند چهارم خانواده در حال خدمت سربازی باشد – در صورت طی شدن حداقل یکسال از خدمت سربازی فرزند چهارم – فرزند سوم آنها (دانشجو) می تواند از کارت پایان خدمت با درج مدتی که خدمت دوره ضرورت را انجام داده بهره مند شود.
 
 
 
۱۹ ـ آیا فرزندان خانواده ای که قبلاً از تسهیلات معافیت دو برادری استفاده کرده اند می توانند از تسهیلات جدید استفاده کنند ؟
 
 
 
جواب: آندسته از افرادی که قبلاً از تسهیلات معافیت دو برادری استفاده کرده اند از تسهیلات جدید نمی توانند بهره مند شوند و برادری که به ازای خدمت وی برادر دیگر از خدمت معاف شده است جزء سه فرزند خدمت کرده محسوب نخواهد شد.
 
 
 
۲۰ـ کارکنان متعهد نظامی که پس از انجام دو سال تعهد خدمت فوت کرده اند آیا سوابق خدمتی آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محسوب می شود؟
 
 
 
جواب: مدت خدمت کارکنان متعهد نظامی که پس از دو سال انجام تعهد فوت کرده باشند پس از ارائه گواهی از سازمان مربوطه در قالب مقررات جدید به عنوان یک فرزند خدمت کرده قابل احتساب است.
 
 
 
۲۱- در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیم،‌کدام یک از فرزندان خانواده می توانند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نمایند؟
 
 
 
جواب: در صورت وجود دو یا چند برادر واجد شرایط در یک خانواده برای استفاده از تسهیلات ، در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیّم، برادر بزرگتر از نظر سنی در اولویت استفاده از تسهیلات می باشد و در صورت توافق او با ارائه گواهی محضری استفاده از تسهیلات معافیت توسط برادران کوچکتر خانواده (که مشمول باشند) بلامانع است.
 
 
 
۲۲- مشمولی که دو برادرش خدمت کرده اند و برادر سوم او در حال خدمت است اما مدت خدمتش به یک سال نرسیده است آیا میتواند تا زمانی که خدمت برادرش به یکسال برسد وارد غیبت شود؟
 
 
 
جواب: برای بهره مندی مشمول متقاضی (فرزند چهارم)از معافیت، در صورتیکه فرزند سوم خانواده در حال خدمت سربازی باشد و مدت خدمت او به یکسال نرسیده باشد بعد از تاریخ ۱/۳/۸۸ نبایستی وارد غیبت شود و با این شرط تاریخ اعزام وی تا زمانی که مدت خدمت برادرش به یکسال برسد قابل تمدید است.
 
 
 
۲۳- خانواده ای که دارای چهار فرزند است و سه فرزند آن دوره خدمت ضرورت را انجام داده اند آیا برای معافیت فرزند چهارم ارائه رضایتنامه پدر یا مادرلازم است؟
 
 
 
جواب: در صورتیکه فرزند چهارم خانواده واجد شرایط باشد و فرزند ذکور دیگری در خانواده وجود نداشته باشد و یا اینکه تا پایان سال ۱۳۸۹ فرزند ذکور دیگر خانواده مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی نشود ارائه رضایت نامه از پدر یا مادر ضروری نیست.
 
 
 
۲۴- آیا سربازان فراری که واجد شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده می باشند می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند؟
 
 
 
جواب: بله، فرزند چهارم خانواده که سرباز فراری است ابتدا باید به جرم فرار وی توسط محاکم قضایی رسیدگی شود و پس از صدور حکم و تحمل کیفر، او می تواند از تسهیلات مزبور بهره مند شود.
 
 
 
۲۵- اگر فرزند سوم خانواده در حین انجام خدمت اقدام به فرار نماید آیا فرزند چهارم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده استفاده کند؟
 
 
 
جواب: در صورتیکه فرزند سوم خانواده در حال انجام خدمت سربازی بوده و پس از اتمام یکسال از خدمت، فرار کرده باشد تا زمانیکه به جرم فرار وی توسط محاکم قضایی رسیدگی نشود و کیفر مربوط را تحمل نکند فرزند چهارم خانواده نمی تواند از تسهیلات بهره مند شود.
 
 
 
۲۶- اگر در خانواده ای دو فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم نیز پس از انجام یکسال خدمت بدلیل قبولی در دانشگاه ، از خدمت ترخیص شده باشدآیا فرزندچهارم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نماید؟
 
 
 
جواب: در صورتیکه دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را گذرانده باشند و فرزند سوم خانواده پس از انجام بیش از یکسال خدمت، بدلیل پذیرفته شدن در دانشگاه از خدمت ترخیص و در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده می نماید فرزند چهارم خانواده می تواند از معافیت مذکور بهره مند شود.
 
 
 
۲۷- اگر فرزند خانواده ای به شهادت رسیده و یا جانباز و رزمنده ( دارای سابقه جبهه) باشد آیا سابقه خدمت او جایگزین دوره ضرورت محسوب می شود؟
 
 
 
جواب: در صورتی که فرزند یک خانواده به شهادت رسیده یا جانباز / رزمنده باشد و قبلاً از تسهیلات ایثارگری، خود یا فرزندانش استفاده نموده باشند ، فقط در صورتیکه کادر نیروهای مسلح و یا متعهد به سازمانهای مربوط بوده باشد مدت سابقه خدمت او برابر مقررات تعیین شده به عنوان یکی از سه فرزند خدمت کرده محسوب و برای استفاده فرزند چهارم خانواده از تسهیلات جدید قابل احتساب خواهد بود.
 
 
 
۲۸- پدری که دارای دو همسر بوده و از هر کدام صاحب سه فرزند ذکور است، در صورتیکه از فرزندان هر همسر دو فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم آنها خدمت نکرده باشد، در صورت فوت پدر، کدام یک از فرزندان سوم وی از این دو همسر می توانند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نمایند؟
 
 
 
جواب: در صورتیکه پدر خانواده دارای دو همسر بوده و از فرزندان ذکور هر همسر دو نفر خدمت دوره ضرورت را طی کرده باشند و فرزند ذکور سوم این دو همسر خدمت نکرده باشد و پدر نیز در قید حیات نباشد.با توافق ۲ مادر که باید بصورت محضری ارائه شود و مدارک آن ارائه گردد یکی از فرزندان سوم این دو خانواده می تواند از تسهیلات بهره مند شود و در صورت عدم توافق ، فرزند بزرگتر در اولویت بهره مندی از تسهیلات می باشد.
 
 
 
۲۹- اگر فردی پس از انجام بخشی از مدت خدمت وظیفه عمومی ( قبل از اتمام خدمت) ، بدلیل بهره مندی از سایر معافیتها مانند پزشکی و کفالت از خدمت ترخیص و معاف شود آیا مدت خدمت او محاسبه می شود؟
 
 
 
جواب: فرزند خانواده ای که پس از انجام بخشی از خدمت سربازی حتی پس از طی بیش از یکسال از خدمت دوره ضرورت از یکی از انواع معافیت ها بهره مند شده و کارت معافیت دریافت کرده است در حال حاضر بعنوان فردی که خدمت سربازی انجام داده، تلقی نمی شود.
 
 
 
۳۰- آیا کسانی که قبلا از یک نوع معافیت مثلا معافیت پزشکی یا کفالت یا هر نوع معافیت دیگر برخوردار شده و دارای کارت معافیت می باشند و اکنون نیز شرایط بهره مندی از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارا هستند می توانند از معافیت جدید استفاده کنند؟
 
 
 
جواب: فرزندان ذکور خانواده ها که بهر شکل قبلاً از انواع معافیت ها بهره مند و کارت معافیت دریافت داشته اند برای استفاده از تسهیلات جدید نمی توانند کارت معافیت خود را ابطال نمایند.
 
 
 
معافیت کفالت
 
 
 
۱ – حداقل سن برای بهره مندی از معافیت کفالت پدر چند سال است؟
 
حداقل ۵۹ سال تمام و بالاتر
 
 
 
۲ – آیا تنها مراقب می تواند از معافیت کفالت بهره مند گردد؟
 
بلی، مشروط بر آنکه غیبت نداشته باشد
 
 
 
۳ – منظور از تنها مراقب چیست؟
 
تنها فرزند یا نوه ذکور بالای ۱۸ سال است
 
 
 
۴ – آیا‌برادران زیر ۱۸ سال مانع رسیدگی برای بهره مندی از معافیت کفالت هستند؟
 
خیر
 
 
 
۵ – آیا برادران بالای ۱۸ سال که بیمار هستند مانعی برای رسیدگی کفالت ایجاد می کنند؟
 
در صورت تائید شورای پزشکی مبنی بر بیماری و قادر به سرپرست نبودن از مکفول مانعی نخواهد داشت
 
 
 
۶ – آیا پدر زیر ۵۹ سال که بیمار باشد در قواره معافیت کفالت قرار میگیرد؟
 
بلی، مشروط بر آنکه در شورای پزشکی رای نیاز به مراقب اخذ نماید
 
 
 
۷ – آیا یگانه مراقب و تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر فاقد شوهر میتواند از معافیت کفالت بهره مند گردد؟
 
بلی، مشروط بر آنکه وارد مرحله غیبت نشده باشد
 
 
 
۸ – ورود به مرحله غیبت از چه زمانی محاسبه می گردد؟
 
از موعد اعزام قانونی برای خدمت که در دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی مشخص شده است
 
 
 
۹ – ملاک محاسبه غیبت برای رسیدگی به ادعای معافیت از چه تاریخهایی در نظر گرفته میشود؟
 
از تاریخ ورود سن پدر به ۵۹ سال تمام، تاریخ فوت پدر، تاریخ طلاق مادر.
 
 
 
۱۰ – آیا اگر پدر مشمول زندانی باشد تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال میتواند برای بهره مندی از افراد خانواده اقدام نماید؟
 
بلی مشروط بر آنکه حداقل یکسال تمام به خاتمه حبس قطعی پدر باقی مانده باشد و مشمول هم غیبت نداشته باشد.
 
 
 
۱۱ – آیا یگانه مراقب برادر و خواهر صغیر (زیر ۱۸ سال) که پدرشان فوت کرده باشد می تواند درخواست معافیت کفالت نماید؟
 
بلی مشروط به نداشتن غیبت.
 
 
 
۱۲ – آیا برادران ناتنی مانع رسیدگی از کفالت صغار میشوند؟
 
خیر.
 
 
 
۱۳ – آیا یگانه مراقب خواهر مجرد فاقد پدر در قواره معافیت کفالت قرار میگیرد؟
 
بلی مشروط به نداشتن غیبت.
 
 
 
۱۴ – منظور از مجرد بودن خواهر چیست؟
 
یعنی خواهری که از سن ۱۸ سالگی تا ۲۴ سالگی به عقد کسی در نیامده و مجرد باقیمانده باشد و همچنین پدر مشمول در قید حیات نباشد ضمناً بعد از ۲۴ سال هم به استناد مصوبه ستاد کل در صورت بقاء شرایط می تواند از معافیت استفاده نماید.
 
 
 
۱۵ – آیا خواهری که طلاق گرفته باشد در قواره رسیدگی خواهر مجرد قرار میگیرد؟
 
خیر، بعنوان خواهر مطلقه محسوب میگردد و در قواره قرار نمی گیرد.
 
 
 
۱۶ – آیا برادران ناتنی مانع از رسیدگی خواهر مجرد میشوند؟
 
بلی
 
 
 
۱۷- آیا یگانه مراقب برادر یا خواهر بیمار فاقد پدر و همسر و فرزند در قواره معافیت کفالت قرار میگرند؟
 
بلی، مشروط به نداشتن غیبت.
 
 
 
۱۸ – آیا تنها مراقب و نوه ذکور بالای ۱۸ سال جد و جده میتواند درخواست رسیدگی نماید؟
 
بلی، مشروط براینکه جد و جده فاقد فرزند باشند (فرزندان فوت کرده باشند) در خصوص جده نیز فاقد همسر باشد.
 
 
 
۱۹ – آیا در حین تحصیل میتوان درخواست معافیت کفالت نمود؟
 
بله، مشروط بر اینکه دارنده معافیت تحصیلی باشند.
 
 
 
۲۰ – بمنظور صحت یگانه مراقب بودن مشمول گواهان چه کسانی هستند؟
 
سه نفر از بستگان نسبی و سببی بایستی گواهی یا تائید نمایند.
 
 
 
۲۱ – برای کسانی که با ارتکاب به اعمالی چون جعل شناسنامه ، مهر ، امضاء ، کارت پایان خدمت ،‌کارت معافیت ،‌استفاده از شناسنامه دیگران ، اعمال نفوذ ، شهادت کذب ، گواهی خلاف واقع ،‌کتمان داشتن حقیقت ،‌اخذ رشوه یا فریب دادن مشمول موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند چه مجازاتی در نظر گرفته می شود؟
 
مطابق ماده ۶۰ قانون به اتهام آنان در دادگاه صالحه رسیدگی شده و با رعایت شرائط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تادیب از وعظ و توبیخ و تهدید به حبس تعزیزی از یک سال تا پنج سال محکوم میشوند.
 
 
 
معافیت تحصیلی
 
 
 
۱- آیا مشمولان غایب مجاز به تحصیل میباشند؟
 
خیر -هیچ مشمول غایبی مجاز به ادامه تحصیل نمی باشد.
 
 
 
۲- مدت زمان معرفی فارغ التحصیلان دوره کاردانی و بالاتر چند ماه می باشد؟
 
فارغ التحصیلان مقاطع دانشگاهی حداکثر ظرف ۶ ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به تعیین وضعیت مشمولیت خود اقدام نمایند.
 
 
 
۳- مدت زمان معرفی دانشجویان انصرافی و اخراجی چند ماه می باشد؟
 
دانشجویان اخراجی ، انصرافی و ترک تحصیل کرده حداکثر ظرف ۴ ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به تعیین وضعیت مشمولیت خود اقدام نمایند.
 
 
 
۴- اعاده به تحصیل دانشجویان انصرافی و اخراجی چگونه می باشد؟
 
دانشگاه با اعاده به تحصیل دانشجوی اخراجی هماهنگ باشد.
 
اعاده به تحصیل مشروط به شرکت مجدد در آزمون ورودی نباشد.
 
از تاریخ انصراف یا اخراج بیش از ۶ ماه نگذشته باشد.
 
درخواست وی برای معافیتها مورد رسیدگی قرا نگرفته باشد.
 
 
 
۵- نحوه انتقال دانشجویان از دانشگاهی به دانشگاه دیگر چگونه امکان پذیر می باشد؟
 
با رعایت ماده۱۶ آئین نامه اجرائی و توافق دو دانشگاه مبدا و مقصد.
 
انتقال دانشجو مستلزم شرکت در آزمون ورودی نباشد.
 
رعایت سقف سنوات تحصیلی.
 
اعلام درخواست انتقال به سازمان وظیفه عمومی و موافقت این سازمان.
 
 
 
۶- تحصیل طلاب با داشتن معافیت تحصیلی حوزوی در دانشگاهها چگونه می باشد؟
 
با موافقت حوزه ، طلاب مجاز به شرکت در آزمون و تحصیل در دانشگاه ها میباشند و تا زمانیکه معافیت تحصیلی حوزوی اعتبار دارد طلاب می توانند همزمان در دانشگاه هم تحصیل نمایند.
 
 
 
۷ – ادامه تحصیل متعهدین به خدمت در آموزش و پرورش در دانشگاه ها چگونه می باشد؟
 
با موافقت سازمان مربوطه امکان ادامه تحصیل متعهدین به خدمت در آموزش و پرورش میسر است.
 
 
 
۸ – آیا متعهدین به خدمت پس از استعفا از سازمان مربوطه مجاز به تحصیل در دانشگاه ها میباشند؟
 
خیر، مستعفیان متعهد خدمت در سازمان ها مجاز به تحصیل نبوده و این افراد پس از اتمام خدمت مجاز به ادامه تحصیل هستند.
 
 
 
۹ – آیا دانشجو در حین تحصیل مجاز به درخواست معافیت پزشکی می باشند؟
 
مجاز نیستند.
 
 
 
۱۰ – آیا دانشجو در حین تحصیل مجاز به درخواست معافیت کفالت میباشد؟
 
بلی، امکان در خواست هر نوع معافیت به جز معافیت پزشکی برای دانشجو ی مشمول امکان پذیر می باشد.
 
 
 
۱۱ – آیا دانشجویان اخراجی مجاز به شرکت مجدد در آزمون می باشند؟
 
خیر ،دانشجویان اخراجی و انصرافی صرفاً پس از اتمام خدمت می توانند مجدداً در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت و ادامه تحصیل دهند.
 
 
 
۱۲ – آیا دانشجویان انصرافی اگر بدون غیبت به خدمت اعزام شوند مجاز به ادامه تحصیل میباشند؟
 
خیر ، تا پایان خدمت مجاز به شرکت مجدد در آزمون و ادامه تحصیل نمی باشند.
 
 
 
۱۳ – آیا دانشجویان اخراجی پس از گذشت ۶ ماه مجاز به اعاده تحصیل میباشند؟
 
خیر، حداکثر فرصت برای اعاده به تحصیل آن هم در صورت واجد شرایط بودن شش ماه است.
 
 
 
۱۴ ـ تمدید مشمولان دیپلم فنی حرفه ای ، کارو دانش و پیش دانشگاهی متولدین نیمه دوم هر سال چگونه می باشد؟
 
در صورتیکه تحصیل این دسته از مشمولان پیوسته و حضوری باشد تا مهر ماه سال بعد می توانند اعزام خود را تمدید نمایند.
 
 
 
۱۵ – مشمولان تا چه سنی مجاز به اخذ مدرک پیش دانشگاهی می باشند؟
 
این دسته ازمشمولان چنانچه حضوری در حال تحصیل باشند تا ۲۴ سالگی مجاز به تحصیل می باشند.
 
 
 
۱۶ – آیا مشولان می توانند بدون شرکت در آزمون سراسری در دانشگاهها ادامه تحصیل دهند؟
 
برابر ماده ۳۵ قانون خدمت وظیفه عمومی ، در حال حاضر مشمولان دیپلمه غیر غایب با داشتن برگ آماده به خدمت یا برگ معافیت موقت از خدمت دوره ضرورت و با شرکت در آزمون ورودی یکی از داتنشگاهها یا موسسات آموزشی داخل کشور و قبولی در آن مجاز به تحصیل در دانشگاه می باشد.
 
 
 
۱۷ – مشمولان فا رغ التحصیل مقطع کاردانی به بالا در صورت داشتن غیبت مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر میباشند؟
 
خیر این دسته از افراد قبل از تعیین تکلیف قطعی مشمولیت خود مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نمی باشند.
 
 
 
۱۸ – آیابه متعهدین خدمت (شرکت ملی نفتکش، کشتیرانی و سازمان هواپیمائی) بعد از اخراج معافیت تحصیلی تعلق میگیرد؟
 
به متعهدین خدمت در سازمان ها بعد از اخراج معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد.
 
 
 
۱۹ آِیامشمولان استخدام شده از طریق پذیرش آزمون در دانشگاه های نظامی و انتظامی نیروهای مسلح پس از اخراج از معافیت تحصیلی برخوردار میشوند؟
 
خیر این دسته از افراد در صورت اخراج از دوره آموزش مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.
 
 
 
۲۰ – شرایط درخواست معافیت تحصیلی جهت مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در خارج از کشور چیست؟
 
اخذ پذیرش از دانشگاه خارج از کشور .
 
تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و درخواست صدور معافیت تحصیلی از سازمان وظیفه عمومی ناجا.
 
نداشتن غیبت مشمول.
 
واگذاری ودیعه.
 
دانشجوی انصرافی نبودن.
 
اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی.
 
 
 
۲۱ – میزان و نوع ودیعه جهت مشمولانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند چگونه میباشد؟
 
مبلغ ودیعه ۰۰۰/۰۰۰/۱۵۰ ریال است که به صورت نقدی، ضمانت نامه بانکی و یا وثیقه ملکی اخذ می شود.
 
 
 
۲۲ – آیا تحصیل همزمان با خدمت دوره ضرورت در دانشگاه پیام نور مجاز است؟
 
خیر ،منع قانونی دارد.
 
 
 
۲۳ – آیا تحصیل همزمان در دو دانشگاه مجاز است؟
 
خیر، مگر دانشجویان نخبه و در چارچوب ضوابط مربوط به تحصیل نخبگان.
 
 
 
۲۴ – شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی رشته های پزشکی و دامپزشکی و دندانپزشکی چگونه میباشد؟
 
ادامه تحصیل در مقطع دکترای تخصصی رشته های پزشکی و دامپزشکی و دندان پزشکی صرفاً با تایید ستاد کل و با عضویت در هیات علمی انکان پذیر می باشد.
 
 
 
۲۵ – معافیت تحصیلی چند بار در هر مقطع تحصیلی به مشمول تعلق میگیرد؟
 
معافیت تحصیلی به مشمول در هر مقطع صرفاً یکبار تعلق می گیرد.
 
 
 
۲۶ – به مشمولانی که به طور غیر مجاز از کشور خارج می شوند آیا معافیت تحصیلی تعلق میگیرد؟
 
خیر ، معافیت تحصیلی صرفاً برای مشمولانی که به طریق قانونی از کشور خارج می شوند تعلق می گیرد.
 
 
 
۲۷ – مشمولانی که در خارج از کشور از معافیت تحصیلی برخوردارند پس از اخراج یا فراغت یا ترک تحصیل طی چه مدت بایستی خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند؟
 
این افراد حداکثر تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنند.
 
 
 
۲۸ – طلاب حوزه علمیه پس از اخراج یا انصراف چه مدت مهلت معرفی به وظیفه عمومی را دارند؟
 
چهار ماه برای معرفی خود فرصت دارند.
 
 
 
۲۹ – مشمولان حوزه علمیه حداکثر تا چه سنی بایستی دوره مقدمات را به اتمام برسانند؟
 
حداکثر تا۲۴ سالگی مجاز به تحصیل در دوره مقدمات می باشند.
 
 
 
اعزام به خدمت
 
 
 
۱ – مشمولیکه تقاضای معافیت پزشکی نموده اگر معاف نگردد و سرباز شناخته شود آیا برای وی غیبت درج می شود؟
 
اگر موقع صدور نظریه شورای پزشکی از موعد اعزام بخدمت قانونی وی نگذشته باشد غیبت برای وی درج نمی گردد ولی اگر از موعد اعزام بخدمت وی گذشته باشد ۳ ماه اضافه خدمت برای وی درج می شود.
 
 
 
۲ – گر مشمول قبل از زمان اعزامش برای معافیت پزشکی اقدام نماید و معاف از رزم شود آیا برای وی غیبت اولیه درج می شود؟
 
در صورتیکه مشمول معاف از رزم شود و در اولین اعزام که اعلام گردیده به خدمت اعزام شود ، غیبت اولیه برای او درج نمی‌شود. به شرط آنکه با غیبت وارد شورای پزشکی نشده باشد.
 
 
 
۳ – آیا مشمولان غایب می توانند به استخدام نیروهای مسلح درآیند؟
 
خیر – مشمولان غایب قانوناً نمی توانند به استخدام نیروهای مسلح درآیند مگر اینکه غیبت مشمول توسط سازمان وظیفه عمومی جهت استخدام در نیروهای مسلح موجه تلقی شود که این امر صرفاً در صورت داشتن معاذیر موجه از سوی مشمول امکان پذیر می باشد.
 
 
 
۴ – آیا مشمولانیکه سابقه خدمت قبلی دارند و بعلل قانونی از خدمت ترخیص می‌گردند(مانند قبولی در دانشگاه)برای ادامه خدمت باید به یگان قبلی اعزام گردند؟
 
بله ، اینگونه مشمولان جهت ادامه خدمت باید به همان یگان خدمتی قبلی اعزام گردند.
 
 
 
۵ – غایب بین راه به چه مشمولانی گفته می شود؟
 
یه مشمولانیکه مرکز آموزش آنان مشحص گردیده است و در حین عزیمت به مرکز آموزش مرتکب غیبت شود غایب بین راه گویند.
 
 
 
۶ – مشمولانیکه خدمت قبلی داشته انددر صورتیکه مرتکب غیبت منجر به فرار شوند و مجدداً با کتمان حقیقت به یگان دیگری اعزام شوند وضعیت ایشان چگونه است؟
 
برابر ماده ۲۲ آئین نامه اجرائی خدمت ثانویه کان لم یکن تلقی شده و باید مجددا خدمت خود را از یگان اولیه ادامه و به پایان رساند.ه چند که با توجه به راه اندازی سیستم مکانیزه در وظیفه عمومی کتمان این موضوع عملاً وجود ندارد.
 
 
 
۷ – مدت زمانی که فارغ التحصیلان دانشگاهها و سایر موسسات آموزش عالی فرصت دارند پس از فارغ التحصیلی خود برای خدمت وظیفه عمومی اقدام نمایند چند ماه است؟
 
از زمان فراغت از تحصیل حداکثر بمدت شش ماه مهلت دارند که مدارک خود را از طریق دفاتر پلیس+۱۰ در سیستم مکتنیزه وظیفه عمومی ثبت نمایند و نسبت به پیگیری وضعیت مشمولیت خود اقدام کنند.
 
 
 
۸ – آیا مشمولین غایب می توانندبرای شرکت در آزمایشات رانندگی و دریافت گواهینامه اقدام نمایند؟
 
خیر ، زیرا شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه ،منوط به ارائه برگه اعزام بخدمت بدون غیبت یا کارت معافیت یا کارت پایان خدمت یا گواهی صادره از نیروهای مسلح مبنی بر استخدام می باشد.
 
 
 
۹ – واکسن مننژیت و دو گانه تا چند روز قبل از اعزام باید تلقیح شود؟
 
این واکسن حداقل باید ۱۵ روز قبل از اعزام تلقیح شود مشمولین باید توجه داشته باشند از آنجائیکه عمل تولید Anti body توسط این واکسن صورت گیرد لذا می بایست بین یک تا دو هفته زمان سپری شود و مراکز آموزش از پذیرفتن مشمولانیکه کمتر از این زمان واکسن را تلقیح کرده باشند خودداری خواهند نمود.
 
 
 
۱۰-نحوه به تاخیر انداختن خدمت سربازی مشمولی که برادر دیگرش در خدمت می باشد چگونه است؟
 
از دو یاسه برادر واجد شرایط اعزام به خدمت یکی از آنان که سن او از دیگران کمتر است به شرطی که خود و برادری که به خدمت رفته است فاقد غیبت باشد با ارائه گواهی اشتغال به خدمت برادر یا برادران دیگر می تواند به تاریخ خاتمه خدمت برادر یا یکی از برادران دفترچه آماده به خدمت در یافت نماید.
 
 
 
۱۱ – سال احضار مشمول چه سالی است؟
 
افراد ذکور ایرانی از اول فروردین ماه سالی که طی آن سال وارد سن ۱۹ سالگی می شوند برای روشن شدن وضع مشمولیت خود احضار خواهند شد.
 
 
 
۱۲ – سال اعزام مشمول چه سالی است؟
 
مشمولانی که جهت انجام خدمت دوره ضرورت بلامانع تشخیص داده شوند در طی سالی که به سن ۱۹ سال تمام می رسند به خدمت دوره ضرورت اعزام خواهند شد.
 
 
 
۱۳ – اضافه خدمت برای مشمولان غایبی که خود را معرفی می نمایند چه مقدار است؟
 
سه ماه.
 
 
 
۱۴ – اضافه خدمت برای مشمولان غایبی که خود را معرفی ننموده و توسط عوامل انتظامی دستگیر می شوند چه مقدار است ؟
 
شش ماه.
 
 
 
۱۵ – تاریخ اعزام مشمولین درطول سال چه تاریخهایی صورت می گیرد؟
 
بطور کلی مشمولان دیپلم و زیر دیپلم در تاریخهای ۱۸ و ۱۹ هر ماه و مشمولان فارغ التحصیل دانشگاهها در تاریخ یکم ماههای زوج و مشمولان هیات علمی دانشگاهها در تیر ماه هر سال به خدمت اعزام میگردند.
 
 
 
معافیت پزشکی
 
 
 
۱ – آیا مشمول میتواند در حین خدمت برای معافیت پزشکی اقدام نماید؟
 
بلی ، امکان استفاده از معافیت پزشکی در حین خدمت از طریق شورای پزشکی رده خدمتی وجود دارد.
 
 
 
۲ – مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم جهت معافیت چه میزان می باشد؟
 
بر اسا س ضوابط موجود در حال حاضر مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم بیش از ۸ میباشد . و برای مشمولان دارای تحصیلات فوق دیپلم و بالاتر بیش از ۱۰ می باشد.
 
 
 
۳ – آیا مشمول می تواند در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام نماید؟
 
خیر ، می بایست بعد از اتمام تحصیلات برای معافیت پزشکی اقدام نماید مگر اینکه در خواست پزشکی خود را قبل از ثبت نام و شروع سال تحصیلی (مهرماه) در دانشگاه ارسال نموده باشد.
 
 
 
۴ – درجه واریکوسل برای معافیت دائم چند است؟
 
بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر درجه ۳ با تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی.
 
 
 
۵ – آیا صافی کف پا معافیت دارد؟
 
بلی ، بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر نوع صافی شدید کف پا با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم باشد.
 
 
 
۶ – آیا پای پرانتزی معافیت دارد؟
 
بلی بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر فاصله بین دو زانو اگر بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد با تشخیص شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم از خدمت باشد.
 
 
 
۷- آیا تحصیلات در معافیت پزشکی دخیل است؟
 
بلی بر اساس ضوابط موجود برا ی برخی از بیماریها از جمله نمره چشم ، مدرک تحصیلی در معافیت تاثیر دارد.
 
 
 
۸ – آیا گروه پزشکان می توانند برای معافیت پزشکی اقدام نمایند؟
 
پزشکان صرفاَ در صورتیکه به دلیل بیماری موجود قادر به طبابت نباشند می توانند از معافیت پزشکی استفاده نمایند.
 
 
 
۹ – آیا مشمولی که برگه اعزام بخدمت دریافت نموده است و بیماری پیدا کرده می تواند درخواست پزشکی دهد؟
 
بلی‏ ‏- با ارائه در خواست و نظریه پزشکی به وظیفه عمومی ‏ اعزام مشمول ابطال و درخواست وی در سیر بررسی معافیت پزشکی قرار می گیرد.
 
 
 
۱۰ – آیا مشمولی که قبلا در شورای پزشکی شرکت کرده و با اخذ نظریه متخصص سرباز شناخته شده است حق اعتراض به رای شورای پزشکی دارد؟
 
آرای صادره از طریق شورای پزشکی قابل اعتراض نمی باشد.
 
 
 
۱۱ – آیا مشمول می تواند به نظر پزشک اولیه معترض باشد؟
 
بلی- در صورت وجود اعتراض می تواند به پزشک دیگری جهت اخذ نظریه مراجعه کند.
 
 
 
۱۲ – آیا مشمول می تواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض نماید؟
 
خیر نظریه شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجرا بوده و غیر قابل اعتراض است.
 
 
 
۱۳ – آیا مشمول می تواند بدلیل چاقی یا لاغری مفرط معاف شود؟
 
اگر چنانچه چاقی یا لاغری مفرط به دلیل بیماری غدد مترشحه باشد امکان بررسی و طرح در شورای پزشکی وجود دارد.
 
 
 
۱۴ – آیا تعریق کف دست و پا معافی دارد؟
 
بلی در چارچوب ضوابط موجود در حال حاضر تعریق شدید کف دست و پا با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.
 
 
۱۵ – آیا بیماری صرع معافیت دارد؟
 
بله – در چارچوب ضوابط موجود با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.
 
 
 
۱۶ – آیا مشمول دارای معافیت موقت می تواند در دانشگاه ادامه تحصیل دهد؟
 
بلی ،اگر چنانچه مشمول بدون غیبت اولیه باشد و فرصت تعیین شده در معافیت موقت به اتمام نرسیده باشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه در صورت پذیرفته شدن در آزمون وجود دارد.‌البته چنانچه بدون غیبت اولیه باشد.
 
 
 
۱۷ – مشمول با یک نوع بیماری در شورای پزشکی شرکت کرده و سرباز یا معاف از رزم شناخته شده است ، آیا می تواند قبل از اعزام بخدمت در صو.رتیکه بیماری دیگری داشته باشد مجددا در شورا شرکت نماید؟
 
بلی ، می بایست ‏‏‎مشمول سالم بخدمت اعزام شود و هر تعداد بیماری داشته باشد باید پس از در خواست جدید از سوی مشمول رسیدگی شود و لیکن بهتر است بمنظور جلوگیری از دوباره کاری در ابتدا مشمول همه بیماری های خود را بیان کند.
 
 
 
آرشيو 1389
 
 
 
http://www.sarbazi.us/
 
باز نشر:
 
سايت فرزند كعبه
 
www.110fk.ir
 
2450+6845

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

جهت ترويج معارف اهل بيت (عليهم السلام) استفاده از مطالب اين سايت با ذكر صلوات برمحمد وآل محمد(صل الله عليه و آله )آزاد مي باشد/كپي قالب سايت جايز نيست/