مطالب پر بیننده

خبرنامه

اطلاع از آخرین به روز رسانی ها
بازدیدهای محتوا
595757

حمايت از سایت فرزند کعبه

پاسخ به 30 سوال در مورد روابط زن و مرد

 

 

1- روابط زن و مرد نامحرم از طریق پست الکترونیکی
لطفا بفرمایید ارتباط از طریق پست الکترونیکی (ایمیل)در مورد شعر وشاعری و ادبیات و مذهب وسیاست وخانواده وموضوعاتی از این قبیل بین زن ومرد وغیره چه صورتی دارد.
بین نامحرم ها جایز نیست.
2- حکم سلام مرد به زن نامحرم
حکم سلام مرد به زن نامحرم چیست؟آیا سلام کردن دانشجوی پسر به همکلاسی دختر که هر روز همدیگر را می بینند و با هم در یک کلاس شرکت می کنند اشکال دارد؟ سلام استاد مرد به شاگرد دختر چه حکمی دارد؟
در برخی از روایات این کار مکروه شمرده شده است. مخصوصاً اگر
اگر زن جوان باشد.
3- تماس با أجنبیه در وسائل نقلیه عمومی
 آیا اگر در وسائط نقلیه عمومی زنی بغل دست انسان بنشیند وبر اثر تنگی جابا بدن اجنبیه تماس بگیرد آیا لازم است برخاسته یا از تاکسی خارج شویم؟
می توانید کیف یا ساک خود را به عنوان حائل بین خودتان بگذارید و لازم نیست از ماشین پیاده شوید.
4- اشتغال خارج از منزل بانوان
 نظر ایشان را در مورد اشتغال خارج از منزل بانوان می خواستم؟اگر از لحاظ شرعی اشکالی ندارد چه شرایطی باید داشته باشد؟و اگر همراه با مراوده در مسائل کاری و همکاری با نامحرم باشد چه حکمی دارد؟
در صورتی که جهات شرعی آن رعایت بشود و خوف انحرافی در کار نباشد و با اجازه همسر باشد مانعی ندارد.
5- صحبت کردن برای ازدواج از طریق اینترنت
جوان 25 ساله ای هستم که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل میباشم.در محیط مرکز آموزشی با دختر 24 ساله ای آشنا شدم .با ایشان در مورد ازدواج صحبت کردم . ایشان گفتند تا یکسال قصد ازدواج ندارند وکسانی هستند که او بخواهد با آنها ازدواج کند.ایشان حجاب را خیلی رعایت نمی کنند.من الان دیگر به آن مرکز نمی روم ولی در این فکر هستم که از طریق اینترنت برای ایشان نوشته ها وعکس هایی بفرستم.در صورت توافق اگر ایشان پذیرفت شرط ازدواج را رعایت حجاب ونماز خواندن وغیره قرار می دهم البته با توجیح دقیق ایشان نه به زور.آیا ارتباط اینترنتی با ایشان در چارچوب اسلام وذکر خوبی هایی که در من وجود دارد خلاف موازین اسلامی است(برای متقاعد کردن ایشان) لطفا مرا راهنمایی نمایید.(من علاقه زیادی به اخلاق ایشان وبرخی تفکراتشان پیدا کرده ام)
به مقدار ضرورت و نیاز برای ازدواج می توانید با او صحبت کنید
6- بازی و تفریح به صورت مختلط
دانشجویان در اردوهای تفریحی بصورت مختلط(ذکور و اناث)به بازی و تفریحاتی(مثل برف بازی و غیره )می پردازند و این کار را صحیح می دانند. آیا این عمل آنان خالی از اشکال است؟
این کارها جائز نیست.
7- دست زدن به نامحرم
آیا دست زدن به دختر در صورتی که هیچ غرض و منظوری در میان نباشد مشکل دارد یا خیر؟ و یا اینکه اگر بخواهیم با او ازدواج کنیم چطور؟
جائز نیست.
8- شنیدن صدای روضه خوانی بانوان
شغل بعضى از خانمها ذکر توسّل به اهل بیت(علیهم السلام) در مجالس زنانه است، گاهى از اوقات در زمانى که مشغول روضه خوانى هستند مرد و یا بچه هایى که خوب و بد را مى فهمند وارد حیاط آن خانه مى شوند و صداى این خانم را مى شنوند، حکم این قبیل روضه خوانیها چیست؟
در این مورد که نوشته اید، صداى خود را آهسته تر کند و یا بدون تکیه به صوت بخواند.
9- اشتغال بانوان در ادارات
آیا اشتغال زنان در اداراتى که محلّ مراجعه مردان است جایز است؟
با رعایت شئون اسلامى اشکالى ندارد.
10- شوخی اساتید زن در کلاس
خنده و شوخى استاد خانم در کلاس درس دانشجویان دختر و پسر به منظور رفع کسالت و خستگى و تجدید روحیّه دانشجویان چه حکمى دارد؟
رعایت آداب عفّت در کلاس درس واجب است.
11- معاینه توسط غیر همجنس برای استخدام
آیا معاینه و لمس افراد غیر بیمار در مقام آموزش پزشکى جهت کنترل سلامتى واستخدام و سربازى و... درصورتى که همجنس نباشند جایز است؟
در امورى که براى جامعه ضرورت دارد جایز است.
12- سلام کردن مرد به زن نامحرم
آیا سلام کردن مرد بر زن نامحرم کراهت دارد؟
کراهت ندارد ولى از بعضى از اخبار استفاده مى شود که سلام کردن به زن جوان مکروه است.
13- گفتگو با نامحرم
آیا گفتگو با زن نامحرم به طور کلّى جایز است؟
در صورتى که به طور عادى باشد، مانعى ندارد.
14- ارائه کنفرانس توسط دانشجویان دختر
آیا خواهران دانشجو مى توانند در مورد امور کلاس یا مسائل علمى در میان برادران دانشجو کنفرانس ارائه نمایند؟
هرگاه موازین شرعى در آن رعایت گردد و مفسده خاصّى نداشته باشد مانعى ندارد.
15- مشاغلی که مستلزم لمس نامحرم است
افعال و مشاغلى براى زن و مرد هست که مستلزم نظر لمس بدن دیگرى است مثل دندان پزشکى، زایمان، جراحى و... در این گونه موارد تکلیف چیست؟ و آیا فرقى بین حال ضرورت و غیر آن هست و ملاک ضرورت چیست؟
این گونه امور فقط در صورت ضرورت جایز است و معیار ضرورت تشخیص عرف عام و صالح است.
16- درس خواندن نزد نامحرم
خانمى مى خواهد به تحصیل خود ادامه دهد که بعدها شغل حلالى انتخاب کند ولى فعلا ادامه تحصیل ملازم با این است که با نامحرم رو به رو شود مثلا نزد مرد نامحرم درس بخواند یا این که با مردها در یک کلاس باشند، آیا تحصیل با چنین شرایطى جایز است؟
هرگاه توأم با امر حرامى نگردد مانعى ندارد، مانند خلوت با اجنبى و مفاسد دیگر.
17- گوش دادن به خنده زن نامحرم
گوش دادن به خنده زن نامحرم اگر موجب مفسده نباشد چه حکمى دارد و در صورتى که مفسده داشته باشد چه حکمى دارد؟
در مواردى که مفاسد خاصّى بر آن مترتب نشود مانعى ندارد.
18- تحصیل در بین نامحرمان
گاهى دانشجوى پسرى در بین عدّه اى دانشجوى دختر یا بالعکس درس مى خواند، آیا درس خواندن بدین صورت جایز است؟ با توجّه به این که اگر با این شرایط ادامه تحصیل ندهد متضرّر مى شود مثل این که دیرتر فارغ التحصیل مى شود.
اگر موجب کار حرامى نمى شود اشکالى ندارد ولى سزاوار است که مسؤولین کشورهاى اسلامى برنامه اى براى جدا ساختن مراکز تحصیلى پسران و دختران تنظیم کنند.
19- اختلاط زن و مرد مسلمان برای نمایش
آیا براى نمایش صحنه هاى تاریخى، اختلاط زن و مرد مسلمان که در نقش کفّار بازى مى کنند و همراه با مکالمات مهیّجِ شهوت و عاشقانه است، جایز است؟
بازى کردن در نقش کفّار به منظور اهداف آموزنده مانعى ندارد ولى مکالمات محرّک و شهوت انگیز جایز نیست.
20- تبعیت از دستور استاد برای معاینه نامحرم
تبعیّت از دستور استادى که مقیّد به فرایض شرعى نیست و با وجود دانشجویان دختر به دانشجویان پسر دستور معاینه زنان بیمار را مى دهد چه حکمى دارد؟ البتّه تمرّد از دستور استاد ممکن است در نمره قبولى یا رد او دخالت داشته باشد؟
در این مورد که ضرورت نیست باید به صورت معقولى تمرّد کند مگر این که معاینه زنان براى تکمیل تحصیلات پزشکى لازم باشد (تحصیلاتى که سبب نجات جان زنان مى شود) که در این صورت جایز است.
21- دوختن لباس زنانه توسط آقایان
دوختن لباس زنانه توسط خیاط مرد، چه حکمى دارد؟
در صورتى که مستلزم تماس بدنى و محرّمات دیگرى نشود اشکالى ندارد.
22- خلوت با نامحرم
آیا خلوت با زن نامحرم اگر چه مطمئن باشد مرتکب حرام نمى شود جایز است؟ محدوده خلوت اجنبیّه چیست؟
اگر در مکانى هستند که معمولا هیچ کس رفت و آمد نمى کند، خلوت با زن نامحرم محسوب مى شود و خلوت با اجنبیّه اشکال دارد حتّى اگر فکر مى کنند به حرام نمى افتند.
23- روابط زن و مرد نامحرم در فیلم ها
فیلم هایى ساخته مى شود که زن و مرد نامحرم در آن بازى مى کنند، و به مقتضاى نقش محوّله، با هم شوخى کرده، و به یکدیگر نگاه هاى عاشقانه دارند. بازى کردن آنها در چنین فیلم هایى چه حکمى دارد؟
در صورتى که آداب عفّت اسلامى را رعایت کنند مانعى ندارد.
24- حرف زدن با نامحرم
در کتابی خواندم که از یکی از معصومین (علیهم السلام) نقل شده بود که حرف زدن با نامحرم فقط تا ۵ کلمه آن هم به ضرورت ایراد ندارد؛ آیا این درست است؟
حرف زدن در صورتیکه سخنان عادی و معمولی باشد و خوف افتادن در حرام نباشد مانعی ندارد.
25- تنها بودن پزشک و بیمار در اتاق معاینه
در بسیارى از موارد مجبور هستم در اطاق ویزیت براى چند دقیقه با بیمار غیر همجنس تنها باشم، تا به راحتى مشکلات خود را بیان کند. آیا این کار خلوت با اجنبیّه محسوب شده و حرام است؟
چنانچه درب اطاق قفل نباشد، خلوت با اجنبیّه صدق نمى کند.
26- نحوه رابطه زن و مرد در عده طلاق
(بیرون کردن زن در ایام عده طلاق از خانه حرام است)
لطفً بفرمایید رابطه بین این زن و شوهر طلاق گرفته و در زمان عده چگونه باید باشد؟ و در صورتی که در یک خانه قرار است این مدت را زندگی کنند چگونه و چه رابطه ای می توانند با هم داشته باشند؟
در صورتیکه عدّه طلاق رجعی باشد بیرون کردن او جایز نیست و مانند دو محرم می توانند با هم زندگی کنند.
27- تماس دست پرستاران نامحرم به بدن
گیرندگان خون اهدایی معمولاً بانوان هستند که هنگام خون گرفتن انگشتانشان با بازوی شخص اهداء کننده برخورد می کند. آیا در چنین شرایطی اهداء خون جایز است؟
در صورتیکه ضرورتی برای خون دادن باشد و نتوان از پرستار هم جنس استفاده کرد اشکالی ندارد ولی باید در اینگونه موارد از دستکش های طبی استفاده کنند، تااشکالی نداشته باشد.
28- ارتباط با نامحرم از طریق پیامک
smsفرستادن برای نامحرم چه حکمی دارد؟ (از نوع تبریک و..) دادن آن به استاد واقوام چطور؟ فرستادن به شخصی که مزاحم شده برای ادامه ندادن پیام توسط او چطور؟
هرگونه تماس و ارتباط با نامحرم که موجب مفسده شود حرام است و در مورد اقوام و اساتید در صورتیکه جهات شرعیه رعایت شود و سخنان عادی و معمولی باشد اشکالی ندارد.
29- معاشرت و نشست و برخاست با بستگان نامحرم
بنده یک دختر طلبه هستم که برای رعایت کامل تر مسائل شرعی و عمل کردن بر طبق این حدیث شریف حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) که فرموده اند: «بهترین زنان کسی است که نه مردی او را ببیند و نه او مردی را ببیند» از پوشیه استفاده می کنم و از نشستن بر سر سفره ای که نامحرم سر آن سفره باشد اجتناب می کنم و از معاشرت و نشست و برخاست با نامحرم ها ابا دارم لکن بنده از طرف مردم و اقوام و نزدیکان مورد مواخده واقع می شوم و در نهایت تعجب بعضی ها این عمل من را مخالف شریعت قلمداد می کنند. خواهشمند است که برای واضح شدن این مسئله نظر خود را در خصوص این گونه رفتار به صورت کامل و واضح بیان فرمایید.
کار شما صحیح است که موازین شرعی را رعایت می کنید، البته صحبت با نامحرم مخصوصا بستگان در حدود متعارف و سخنان معمول مانعی ندارد و استفاده از پوشیه هر چند مانعی ندارد ولی پوشاندن صورت و دست ها تا مچ واجب نیست.
30- تفکیک جنسیتی در دانشگاهها
با توجه به انتشار استفتای معظم له که در آن استقبال از طرح تفکیک جنسیتی در کلاسها و دانشگاهها را وظیفه دانشجویان دانسته بودند ، بنده می خواهم دلیل این استفتاء را بدانم
شک نیست که تفکیک جنسی دانشجویان هم به پیشرفت آنان کمک میکند و هم به سلامت اخلاقی آنان .
و آنچه درباره تفکیک جنسیت گفته ایم باید توأم با عدالت کامل نسبت به هر دو جنس باشد.

منبع: سايت حضرت آيت الله مكارم شيرازي ( دامت بركاته )

سايت فرزند كعبه

www.110fk.ir

5466

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

نظرات   

 
0 # طلبه 1393-01-14 07:20
باسلام
بنده دختر عقد کرده ای هستم که تا به حال از پوشیه استفاده نمیکردم ولی همسرم از من در خواست استفاده از آن را دارند، با توجه به تحقیق هایی که انجام دادم به وجوب ان نرسیدم ولی میخواهم بدانم که اگر به قصدجلب رضایت همسرم از ان استفاده کنم هر چند اگر خوانواده ام مخالف آن باشند برای من بهتر است یا نه؟
................................
سلام علیکم
در فرض سوال هر چند واجب نیست ولی بهتر است زن و شوهر در این گونه موارد به تفاهم برسند و توجه داشته باشید بر زنان و دختران لازم است تمام بدن خود به جز گردي صورت و دست ها تا مچ را در مقابل نامحرمان بپوشانند. و اين مقدار به هر نوع لباس غير زينتي که تنگ و چسبان نباشد پوشيده شود کافي است. هر چند چادر حجاب برتر است. و استفاده از پوشیه چنانچه جلب توجه نکند اشکالی ندارد.
پاسخ | پاسخ با بازگو کردن | بازگو کردن
 
 
0 # طلبه 1393-01-14 07:27
شما در مسأله وجه وکفین فرموده اید که پوشاندن آنها در صورتی که مطمئن نباشیم که مفسده ای ندارد واجب نیست،میخواستم بدانم که وقتی ما در خیابان راه میرویم از بین این همه مرد نامحرم از کجا باید متوجه بشویم که چه نوع نگاهی به مامیشود،بامفسده است یابی مفسده(ر صورتی که چهره جذابی داشته باشیم)
..............................................
سلام علیکم
ممکن است بانویی با رنگ حنا دست خودش را تزئین نموده باشد و یا جواهراتی را بر دست خود قرار داده باشد که موجب مفسده شود
مقصود از مفسده تنها نگاه حرام نیست بلکه به خطر افتادن جان و آبرو هم مفسده است.
پاسخ | پاسخ با بازگو کردن | بازگو کردن
 
 
+1 # Mina 1393-03-13 10:16
سلام من یک روز در راه برگشتن به خانه بودم که ...

.......................................
سلام علیکم


با عرض پوزش از تاخیر بوجود آمده
اگر مزاحمت ها ادامه دارد حتما در این خصوص باید با خانواده خود صحبت کنید
و لازم نیست تمام جزءیات را بیان کنید و اگر تا این حد هم برایتان ممکن نیست
می توانید مطلب را به صورت کتبی با هرکدام از اعضای خانواده که راحت ترید در میان بگذارید
مطلب بعد سعی نمایید طوری در خیابان حاضر شوید که جلب توجه ننمایید از کوچه های
خلوت عبور ننمایید و از دوستانی که وضع پوشش بدی دارند فاصله بگیرید
چون نوع پوشش زنان ممکن است باعث حسادت مردان شود و اگر همراهتان لباس بدی دارد شما نیز از
گزند مردان حوس ران در امان نخواهید ماند
موید باشید
پاسخ | پاسخ با بازگو کردن | بازگو کردن
 
 
0 # تینا 1393-05-29 17:22
سلام من بعد از پریودی اول لکه های قهوه ای میبینم و که کم کم کمرنگتر میشه تا حدی که زرد کمرنگ میشه ولی من تا وقتی این ترشحات کامل بیرنگ نشه غسل نمیکنم که گاهی تا 10 روز یا بیشتر هم میشه که دیگه غسل استحاضه میکنم این ایرادی نداره؟لطفا بگید دقیق چه زمانی میشه غسل کرد؟(پرسیدن این سوال برام سخت بود ولی چون نمیخوام نمازهام قضا بشه مجبورم این سوال رو بپرسم) ممنون.


.....................................................

پاسخ:
سلام علیکم
اگه این لکه بینی ها نشانه حیض داشته باشید باید اعمال حیض را انجام داد
اگرشرائط حیض را داشته باشه از جمله اتصال لکه بینی اگر چه فقط باطن آلوده باشه و سه روز حداقل طول بکشه حیضه
و اگر شرائط حیض نداره استحاضه است
اگه لکه بینی اول مستمر و .... شرائط حیض را داشت و حیض بیش از ده روز طول کشید

اگر مجموع روزهای که خون می بینید و سپس لکه بینی دارید، بیش از 10 روز نیست، همه حیض است و باید احکام آن رعایت شود.
ولی اگر بیش از 10 روز است، اضافه بر 10 روز، استحاضه محسوب می شود و در استحاضه با توجه به اقسام آن باید به حکم استحاضه عمل شود. مگر این كه عادت وقتیه معینه داشته باشید یعنی هم زمان و هم تعداد ایام عادت مشخص است، در این صورت اگر بیش از 10 روز شد، به تعداد روزهای عادت، حیض است و بقیه استحاضه است
پاسخ | پاسخ با بازگو کردن | بازگو کردن
 
جهت ترويج معارف اهل بيت (عليهم السلام) استفاده از مطالب اين سايت با ذكر صلوات برمحمد وآل محمد(صل الله عليه و آله )آزاد مي باشد/كپي قالب سايت جايز نيست/